Wednesday, October 21, 2009

Day 2: Grocery Challenge Meals

Last night, my husband and I were discussing the "what ifs" scenarios. I grew up in NYC and he lived there for 10 years, working as a hairdresser. We made so much money, only to be in debt today.

We calculated that on an average, and this is a low guesstimate, we spent $10-$12K a year in dining, drinking, and transportation while living in the Big Apple. We were single and blowing away every penny we earned, in order to have "fun". If we took that money and invested it for over a period of 10 years, we would've paid our house outright and had some savings.

Unfortunately, we cannot turn back time, but we can change how we live in the present. Is owning the new "it" item in your life, really worth it? True fulfillment in our lives does not come from material or monetary things, but from something deeper inside of us. Friendships, family, experiences, our Faith, our generosity and giving back, learning something new, being a part of the world we live in.

I am not implying that there is anything wrong with owning luxury, as long as you can truly afford it and not go into debt for it, just to keep up with the Joneses.

OK, now back to the meals.

Ricotta Pancakes w/ Bananas & Maple Syrup
Cost per serving:
.45 cents

$1.50 for ricotta
.20 cents for 2 eggs
.20 cents for maple syrup
.10 cents for banana
.20 butter
.5 flour

Total: $2.25 divided by 5 = .45 cents per serving

Each serving is the 4 pancakes shown above.

Tell me what I-Hop or McDonalds can you purchase Ricotta Pancakes for .45 cents?


Whole Grain Pasta w/ Garlic Shrimp & A Salad (shown below)
Cost per serving: $1.61

$5.59 shrimp
$1.00 pasta
.5 cents garlic
.10 cents butter
.10 cents oil
free garden tomatoes
.5 cents parsley
.50 salad greens
.50 cucumber
.15 cents for salad dressing

Total: $8.04 divided by 5 = $1.61 per serving



Again, I am trying to show you, that you do not need to completely deprive yourself of the things you love to eat, just because you are on a budget. With some planning, supermarket deals, and coupons, you can still eat well.
Blog Widget by LinkWithin